So zneužívaním alkoholu sa spájajú mnohé riziká, a to najmä po dlhom časovom období. Následky môžu zahŕňať duševné, fyzické a emocionálne komplikácie a poškodenie. Tí, ktorí sú závislí od alkoholu, možno budú musieť riešiť určité vedľajšie účinky tohto zneužívania aj dlho potom, čo prestanú piť.
Podľa Národného inštitútu zdravia 50-70 percent ľudí, ktorí dlhodobo zneužívali alkohol a teraz sú triezvi, prejavuje určité známky poškodenia poznávacích schopností rôzneho stupňa.
Ženská organizácia zaoberajúca sa chorobami srdca takisto uvádza, že pokračujúce zneužívanie alkoholu môže viesť k vysokému tlaku, zlyhaniu srdca a mozgovej príhode. Samozrejme, že jedným z najznámejších faktov zneužívania alkoholu je poškodenie, ktoré spôsobuje pečeni, čo vedie k cirhóze a nadmernému krvácaniu.
Napriek tomu existuje nádej pre mnohých, ktorí prešli alkoholovou závislosťou, že opäť nadobudnú duševné, fyzické a emocionálne zdravie prostredníctvom liečby a programov uzdravovania.
Obnova poškodeného mozgu
Veľa štúdií bolo venovaných dopadu alkoholu na mozog a stále prebiehajú ďalšie a takisto sa robia mnohé výskumy. Jedna správa, ktorú zverejnil Národný inštitút zdravia ukazuje, že veľa ľudí po niekoľkomesačnej abstinencii prežíva čiastočnú nápravu štrukturálnych zmien v mozgu. Po 5-7 rokoch úplnej abstinencie od alkoholu uzdravovanie pokračuje a väčšina zmien v mozgu sa vráti do pôvodného stavu. Napriek tomu štúdie ukazujú, že kým sa prevažná časť poškodení môže uzdraviť a aj uzdraví, nie úplne každá zmena sa časom napraví.
Dôvod, prečo je také ťažké presne určiť časovú líniu, kedy a ako sa poškodenie napraví, sú mnohopočetné faktory. Pohlavie, genetika, dĺžka zneužívania a konzumácie sú faktory, ktoré môžu pomôcť naznačiť, keby dôjde k obnove poškodeného mozgu. So všetkými týmito faktormi, ktoré sa u každého jednotlivca líšia, väčšia štúdií naznačuje základné časové línie na základe aktuálneho výskumu a poznatkov.
Dopad na srdce a pečeň
Faktory, vzťahujúce sa na problémy so srdcom a zneužívanie alkoholu, sa podobajú na časové línie pre uzdravovanie mozgu, no u väčšiny srdcových problémov sa dá vystopovať určitý vzorec. Správna kombinácia abstinencie od alkoholu, zdravé stravovanie, pravidelné cvičenie a zvládanie stresu znamená, že väčšina poškodenia kardiovaskulárneho systému sa dá napraviť už počas prvého roku uzdravovania. Na druhej strane je potrebné povedať aj to, že k úplnej náprave poškodenia srdca nedôjde ani časom a že po prvom roku abstinencie sa náprava poškodenia veľmi spomaľuje.
Poškodenie pečene môže byť dosť nebezpečné, keďže pečeň je zodpovedná za odstraňovanie škodlivých a všetkých toxických látok v tele. Pečeň spracováva alkohol prednostne pred ostatnými látkami a keď niekto konzumuje nadmerné množstvo alkoholu, pečeň musí takisto nadmerne pracovať, čím dochádza k jej zjazveniu a časom k cirhóze.
Podľa publikácie doktora Charlesa S. Liebera nahradenie určitých mastných kyselín v stravovaní spolu s abstinenciou a časom môže napomôcť vyriešiť podvýživu a ďalšie poškodenia v tele.
Čím skôr sa závislý začne liečiť a prestane piť, tým menej bude pečeň poškodená a tým ľahšie bude uzdraviť sa. No u tých, u ktorých sa už v dôsledku poškodenia pečene rozvinula cirhóza, môže byť jedinou šancou na zdravú pečeň jej transplantovanie.
A čo sociálne uzdravovanie?
Môže byť extrémne ťažké určiť presný časový rámec pre vyriešenie sociálnej problematiky, ako je odcudzenie rodiny, strata zamestnania a vzdelania, keďže s tým súvisí vysoké množstvo premenných veličín, no jedna vec je jasná: čím dlhšie človek od alkoholu abstinuje a čím viac investuje do programu uzdravovania, tým má vyššiu šancu na zlepšenie svojho sociálneho života. Množstvo času potrebného na akceptovanie zmien a posunutie sa od minulého života sa u každého líši, no mnohým sa podarilo ďalej sa posúvať dopredu a akceptovať minulosť bez toho, aby im diktovala ich budúcnosť.
Zhrnutie
So zneužívaním alkoholu súvisí veľa zdravotných rizík a to najmä čím je zneužívanie dlhšie. Môže dôjsť k veľkému poškodeniu na tele aj mozgu, čo môže následne viesť k veľmi nepríjemným vedľajším účinkom. No aj napriek tomu výskumy ukazujú, že keď sa človek drží dobrého, pevného liečebného programu, ktorý napĺňa jeho potreby a zostáva zapojený v programe uzdravovania a v tejto komunite, môže opäť získať svoje duševné aj fyzické zdravie za predpokladu, že naďalej abstinuje.
https://www.soberrecovery.com/addiction/how-long-it-takes-for-your-body-to-fully-recover-from-alcoholism/