Sviatky sú obdobím, kedy sa je, pije a zabáva. Ale čo v prípade, že sa uzdravuješ zo svojej závislosti? Obdobie koktailov, zábav a dobrých časov môže byť veľmi zložité. „Sviatky sú stresujúcim obdobím a veľa ľudí si uvedomuje, že stres dokážu zvládať tým, že si vypijú/užijú látku“, hovorí Kate Rhine, licencovaná klinická sociálna pracovníčka a certifikovaná poradkyňa na závislosti v Denveri. Preplnený čas s rodinou môže byť pre mnohých, najmä pre tých, čo sa uzdravujú zo závislosti, veľmi emocionálne náročný, dodáva Rhine. Ľudí, ktorí nemajú blízke rodinné putá, môže pohltiť osamelosť.
Na to, aby malo sviatočné obdobie svoje čaro, nepotrebuješ alkohol, cigarety ani drogy, ale aby si zostal čistý, potrebuješ tohto sprievodcu:
1. Každý deň začni plánom, aby si odrazil recidívu. „Alkoholik sa potrebuje každé ráno prebúdzať s myšlienkou na to, ako zostane triezvy“, hovorí doktor Peter R. Martin, profesor psychiatrie a farmakológie a riaditeľ Vanderbilt Addiction Center a Vanderbilt Psychiatric Hospital v Nashville, Tennessee. „Keď má tento plán, celý zvyšok dňa by mal byť v poriadku.“ Kľúčom je zostať zameraný na svoj cieľ, ktorým je triezvosť.
2. Hodnoť každú situáciu. Vyhodnoť si každý scenár ako nízko, stredne či vysoko rizikový. Na začiatku uzdravovania tráv viac času v nízkorizikových situáciách a vyhýbaj sa vysokorizikovým, hovorí Rhine. Ak si vo svojom uzdravovaní ďalej a budeš v situácii, ktorá predstavuje stredné alebo vysoké riziko, napr. večierok pri bare, spoliehaj sa na svoj plán. Príď skoro a odíď trošku skôr, odporúča Rhine. Choď autom, aby si mohol odísť, keď budeš pripravený.
3. Prines si so sebou „vlastné veci na oslavu“. Zober si so sebou svoj drink, ktorý máš rád. Napr. ak je pre teba veľkým pokušením v závere roka šampanské, zober si so sebou ochutenú bublinkovú vodu, ktorú budeš popíjať pri odratávaní posledných hodín.
4. Spoznaj svoje spúšťače. Dr. Martin hovorí, že závislí by mali poznať svoje spúšťače a mali by vedieť, ako ich zvládnuť. Najčastejšie spúšťače korešpondujú so skratkou HALT, čo sú začiatočné písmená (v angličtine) slov: hladný, nahnevaný, osamelý a unavený. Každý tento stav predstavuje potenciálne riziko, preto sa o seba staraj – duševne aj fyzicky, aby si sa týchto spúšťačov zbavil.
5. Nezabúdaj jesť. Rhine hovorí, že nízka hladina cukru môže spôsobiť, že budeš úzkostlivý alebo podráždený, čo môže ďalej zapríčiniť impulzívne správanie a vystavenie pokušeniu látkami. Každé tri hodiny si preto daj niečo výživné.
6. Udržiavaj pod kontrolou stres. Mnohí sa utiekajú k alkoholu alebo nezákonným látkam ako k spôsobu zvládania stresu. Takže keď príde stres, venuj pár minút zníženiu tlaku a meditácii. Zažeň preč myšlienky na užívanie. „Len preto, že si na to pomyslíš, neznamená, že musíš podľa toho aj konať“, hovorí Rhine. Taktiež si nájdi čas na pravidelné cvičenie. „Nutkanie piť alebo užiť je často fyzické, preto keď svoje telo zamestnáš niečím iným, môže to utíšiť baženie“, vysvetľuje.
7. Rozptyľuj sa. Zober si so sebou priateľa, ktorý nepije, nefajčí a neberie drogy, aby ti pomohol zostať triezvym. Nájdi si miesto v dostatočnej vzdialenosti od baru a nadviaž s niekým rozhovor. Ponúkni pomoc hostiteľovi, aby si sa zamestnal.
8. Maj nacvičené odpovede. Ak nie si pripravený rozprávať so svojou staršou tetou či vzdialeným bratrancom pri slávnostnej večeri o tom, že sa uzdravuješ, použi diskrétnu stratégiu ako odmietnuť alkoholické nápoje či iné látky: priprav si dopredu presné slová, ktoré použiješ.
9. Nauč sa posunúť sa ďalej za svoje baženie (chute). Baženie trvá zhruba iba 20 minút, takže ak dokážeš zostať silným počas takéhoto krátkeho obdobia, malo by to prejsť. Choď do iného prostredia, medituj alebo zhlboka dýchaj. Samého seba presvedč o tom, aby si nekonal podľa baženia – môžeš povedať niečo v zmysle: „Realita je taká, že pri jednom poháriku nezostanem, takže si radšej dám niečo bez alkoholu.“ Pamätaj, o čo prídeš, ak baženiu podľahneš.
10. Spoliehaj sa na svoj podporný systém. Ak si súčasťou podpornej skupiny, urob si čas, aby si počas sviatkov navštívil niekoľko stretnutí naviac. Ak potrebuješ pomoc, aby si dokázal skupinu nájsť, organizácia National Council on Alcoholism and Drug Dependence ponúka zoznam organizácií, ktoré môžeš kontaktovať. (Poznámka k prekladu: Na Slovensku môžeš nájsť pomoc na stránke: http://www.alkoholici-anonymni.sk/ alebo https://www.anonymninarkomani.sk/kontakty). Drž sa pri priateľoch a rodine, ktorí ti pomôžu a tiež pri tých, s ktorými si sa zoznámil počas svojej cesty uzdravovania a pochop, že tvoji priatelia, ktorí zneužívajú látky, možno budú musieť tento rok oslavovať bez teba.
https://www.everydayhealth.com/news/ways-avoid-holiday-addiction-relapses/