Ako zmeniť svoje negatívne myšlienkové návyky

Bývalý prezident USA Bill Clinton raz povedal: „Ak budeš žiť dosť dlho, budeš robiť chyby.“ No to, čo nespomenul je, že chyby z minulosti a aj hrozné skúsenosti ťa budú prenasledovať. Môžeš si ich vo svojej mysli dookola prehrávať a rozvinúť si tak vzorec negatívneho myslenia, na ktorý si tak zvykneš, že sa ti bude zdať, že nie je možné sa ho zbaviť. Akýkoľvek záblesk nádeje hneď zmizne.

No dá sa to zvrátiť. Všetko to začína zhodnotením tvojho myšlienkového života a vedomým „pretrénovaním“ tvojho mozgu tak, aby rozmýšľal pozitívnejším spôsobom.

Aký je tvoj myšlienkový život?

Sú to rozhovory, ktoré prebiehajú v tvojej mysli. Je to zbierka náhodných vecí, o ktorých každodenne premýšľaš. Kým sú niektoré myšlienky prchavé, mnohými sa neustále zaoberáme a nakoniec nás vedú k činu.

Aký je teda tvoj myšlienkový život? Akými druhmi myšlienok sa obyčajne zaoberáš? Sú skôr pozitívne alebo negatívne? Je možné, že si o tom veľmi nepremýšľal podobne ako veľa ľudí, ktorí svoj každodenný život prežívajú bez toho, aby o ňom premýšľali.

Dnes však chcem, aby si svoju myseľ dôkladne prehodnotil a videl, akými druhmi myšlienok sa pravidelne zaoberáš. Hneď teraz si polož otázku, či sa ti zdá, že sú tvoje myšlienky viac pozitívne ako negatívne. Úžasný spôsob ako sa to dá, je zamyslieť sa nad tým, ako sa v poslednom čase cítiš. Prežívaš úzkosť? Obavy? Smútok? Hnev?

Ak zažívaš negatívne emócie, zaoberáš sa negatívnymi myšlienkami. Zotrvávanie na negatívnych udalostiach z minulosti alebo rozmýšľanie o tom, že tvoja budúcnosť neprinesie nič pozitívne, má priamy dopad na tvoje emócie.

Maj svoje myšlienky pod kontrolou

Viac, ako by si chcel, si rozmýšľal o negatívnych veciach. Deje sa to u väčšiny z nás. Čo s tým môžeš urobiť? Môžeš sa začať učiť, ako presmerovať tieto negatívne myšlienky; môžeš svoj mozog pretrénovať, aby premenil tieto negatívne myšlienky na pozitívnejšie.

Napr. povedzme, že často rozmýšľaš spôsobom: „Nikdy nič nedopadne tak, ako by som chcel.“ To je celkom bežná negatívna myšlienka. Zvlášť sa objavuje vtedy, keď sa v živote udeje niekoľko nepríjemných vecí, napr. niekto príde o prácu a potom má ešte škaredú nehodu. Hoci tieto veci vôbec nie sú príjemné, pravdou je, že existuje množstvo ďalších vecí, ktoré sa dejú tak, ako chceš, a mal by si si ich uvedomovať. Je to jediný spôsob, ako mať šancu zmeniť tento cyklus.

Ďalšou pravdou je, že keby sme všetci urobili inventúru toho, čo sa stalo v minulosti, naveky by sme nariekali a sťažovali sa, pretože život rozdáva ťažké rany bez ohľadu na to, kto si a koľko máš rokov. Každý z nás by sa mohol stále viac hnevať, žialiť alebo v hnuse nad tým mávnuť rukou.

No myslíme si, že takéhoto postoja máš už dosť. Takže sa opäť pozrime na prvú negatívnu myšlienku a na okolnosti. Ako by sme tieto veci mohli zmeniť? Po strate zamestnania a nehode by si možno namiesto nariekania, že sa ti nikdy nič nedarí, mohol povedať: „Som veľmi vďačný za to, že som to prežil. Túto pauzu využijem na to, aby som objavil, čo ma naozaj zaujíma a podľa toho si budem hľadať prácu.“ A potom môžeš začať rozmýšľať o tom, čo sa ti v živote podarilo. Možno bola tá nehoda darom od Boha – auto bolo vo veľmi zlom stave a dlhšie na ňom jazdiť by bolo ešte nebezpečnejšie. Možno si svoju prácu nemal rád a teraz vieš, čomu sa chceš naozaj venovať. Niečo si si našetril, a tak môžeš chvíľu premýšľať. Nezabudni ani na to, že máš rodinu a priateľov a dokonca máš aj kde bývať. Kľúčom je spočítať to dobré namiesto toho, aby si rátal to zlé.

Ako pozitívny myšlienkový život pomáha

Keď budeš meniť svoje negatívne myšlienky na pozitívne, zlepší sa ti nálada. Aj napriek negatívnym veciam sa budeš cítiť lepšie. Budeš ich viac vnímať ako normálnu súčasť života, pretože to tak naozaj je. A vyvážiš ich tým, že si uvedomíš, že život prináša aj pekné a dobré veci.

Pamätaj, že pozitívne myšlienky sa len tak neobjavia; vyžadujú si neustále úsilie. Budeš mať sklony rozmýšľať nasledovne: je to príliš ťažké; život bol zábavnejší, keď som pil; pokazil som toho príliš veľa; nikdy sa to nezlepší; nedokážem to.

Ak to nevzdáš a budeš sa v tom cvičiť, časom si uvedomíš, že budeš rozmýšľať spôsobom: je to ťažké, ale zvládnem to; keď som pil, bolo to hrozné, teraz je to oveľa lepšie; urobil som veľa chýb a teraz sa z nich môžem poučiť; posúvam sa pomaly dopredu – krok po kroku.

Dá sa to. Stále si to opakuj! Na konci dňa, keď svoje myšlienky budeš ovládať, budeš mať pod kontrolou svoje emócie, činy a svoj každodenný život.

https://www.soberrecovery.com/recovery/redirecting-your-negative-thinking-habits?utm_source=social&utm_campaign=CO_365883/