Vzťahy a závislosť
Život s aktívnou závislosťou vytvára vo vzťahoch neobyčajné výzvy a taktiež dôležité vzťahy – s partnermi, rodičmi, deťmi, inými členmi rodiny a blízkymi priateľmi – poškodzuje. Keď sa začneš uzdravovať, je prirodzené chcieť tieto poškodenia čo najskôr napraviť a impulzívne sa môžeš presne o to snažiť. No snahy o rýchlu nápravu sú zriedkakedy užitočné a takmer nikdy to nedopadne dobre. Často sa tým zhoršia ešte viac.
Čo sa týka vzťahov, ktoré chceš zlepšiť, polož si otázku, ako dlho trvalo, kým si ich poškodil ešte predtým, než si sa začal uzdravovať? Mesiace? Roky? Nemusí to trvať rovnako dlho, kým budú tieto škody spôsobené závislosťou, napravené, ale určite to bude nejaký čas trvať. Koľkokrát si svojím blízkym sľúbil, že sa zmeníš? Vytvor si empatiu tým, že sa vžiješ do ich pozície. Koľkokrát si povedal: „Je mi to ľúto. Už sa to viac nestane.“ Možno si tomu naozaj veril a skutočne si sa chcel zmeniť, no stalo sa to znova (a znova a znova).
Bez ohľadu na to, či si sa už predtým uzdravoval alebo je toto tvoj prvý pokus, prečo by ti teraz mali veriť? Koľkokrát si im povedal, že tento raz to bude inak? Čím častejšie sa to stalo, tým ťažšie bude pre tvojich blízkych veriť tomu, že tento raz to naozaj bude iné.
Prispôsobovanie sa v uzdravovaní
Väčšina ľudí prežíva hlbokú ľútosť, vinu a hanbu v súvislosti so škodami, ktoré napáchal alkohol či iné drogy vo vzťahu k ich blízkym. Veľmi často snaha okamžite napraviť dôležité vzťahy je založená na túžbe zbaviť sa emocionálnej bolesti vyplývajúcej z toho, že som ublížil tým najbližším. No bolesť – emocionálna aj fyzická – je nevyhnoutnou súčasťou života. Je to súčasťou toho byť človekom. Proces uzdravovania si vyžaduje naučiť sa, ako bolesť, ktorú život prináša, akceptovať a prejsť ňou. Súčasťou tohto procesu je akceptovanie toho, že naprávanie škôd, ktoré tvoja závislosť napáchala vo vzťahoch s blízkymi, sa udeje iba postupne – na základe toho, čo robíš a nie čo hovoríš. Príslovie „činy hovoria hlasnejšie ako slová“ je v súvislosti s uzdravovaním obzvlášť presné.
Veľmi ti pomôže, ak odoláš nutkaniu sústrediť sa na nápravu tvojich vzťahov a budeš sa sústreďovať na to, aby si napredoval vo svojom uzdravovaní. Keď to budeš robiť, je pravdepodobné, že vzťahy sa časom zlepšia. Najlepší spôsob, ako napraviť vzťahy, je robiť to prostredníctvom pomalej postupnej zmeny.
Rola vzťahov v uzdravovaní
Je jasné, že podporujúce vzťahy majú veľký úžitok. Proces uzdravovania zo závislosti je podporovaný cez vzťahy a sieť sociálnych kontaktov. Podpora uzdravovania sa deje cez liečbu, služby a komunitné programy zo strany poskytovateľov behaviorálnej zdravotnej starostlivosti, rovesníkov, členov rodiny, priateľov a sociálnych kontaktov, komunity veriacich a ľudí, ktorí majú s uzdravovaním vlastnú skúsenosť.
Nanešťastie ľudia so závislosťou majú sklony izolovať sa, čím sa sami pripravujú o zdravie podporujúce účinky sociálnej a emocionálnej podpory. Táto podpora sa stáva ešte dôležitejšou na začiatku uzdravovania, keď ľudia zápasia s tým, aby si zvykli na život bez užívania alkoholu či iných drog. V tomto čase je rozvíjanie vzťahov, ktoré poskytujú podporujú a spojenie, veľmi dôležité. Tomuto účelu slúžia aj dvanásťkrokové programy a iné zdroje vzájomnej pomoci.
Kým sú niektoré vzťahy založené na okolnostiach, nad ktorými máš len malú alebo žiadnu kontrolu, môžeš sa rozhodnúť vytvoriť si vzťahy, ktoré ti poskytnú podporu a starostlivosť. Upevňovanie takýchto podporných vzťahov si vyžaduje čas a energiu. Takisto si to vžaduje úsilie spolu so silou a odvahou vystúpiť zo svojej zóny pohodlia.
Súčasťou napredovania a liečby, ktoré sa často objavujú v uzdravovaní, je aj naučiť sa ako, kedy a s kým odkryť falošnú fasádu, ktorú si človek nasadil, aby sa chránil a začať dovoľovať druhým, aby videli a spoznali tvoje pravé ja. Dvanásťkrokové programy môžu ponúknuť podporu a usmernenie od iných, ktorí zažili rovnaké skúsenosti – ktorí tam boli a zažili to – a naučili sa, ako úspešne čeliť výzvam uzdravovania sa zo závislosti. Keby sme to mali parafrázovať slovami dvanásťkrokovej literatúry – cez proces uzdravovania môžeš prejsť zo života, charakterizovaného tým, že si bral a bolo ti brané, do života založeného na tom, že budeš dávať a bude ti dávané.
Prehľad tvojich aktuálnych vzťahov
Je dôležité urobiť si inventúru tvojich aktuálnych vzťahov, aby si dokázal rozpoznať tie, ktoré budú podporovať a ktoré budú brzdiť tvoje napredovanie k uzdravovaniu. Okrem toho zváž, či vzťahy, ktoré nepodporujú tvoje priority, stoja za tvoj čas a energiu. Keď sa niečo nezdá „správne“, je dôležité tomu pocitu venovať pozornosť, hovoriť o tom. Rozpoznanie a zbavenie sa nezdravých či „toxických“ vzťahov je takisto súčasťou procesu uzdravovania.
A čo nové vzťahy?
V každom blízkom vzťahu sa ľudia zdieľajú s dôležitými aspektami svojich životných skúseností a s tým, kto sú. V dôsledku toho je dôležité zvážiť aj zdieľanie skutočnosti, že sa uzdravuješ, s tými ľuďmi, s ktorými máš alebo by si chcel mať emocionálne blízky vzťah – za predpokladu, že o tom ešte nevedia. No ako môžeš vedieť, kedy im povedať, že sa uzdravuješ zo závislosti? Mnohí sa cítia veľmi neisto v súvislosti s odkrytím tejto skutočnosti v nových vzťahoch. Takéto priateľstvá zahŕňajú nových priateľov, spolupracovníkov a romantických partnerov.
Odhalenie tvojho stavu uzdravovania
Existujú rôzne názory o tom, kedy a ako to povedať. Niektorí ľudia sú presvedčení, že je dôležité byť celkom otvorený a povedať druhým, že sa uzdravuješ už pri vašom prvom stretnutí. Iní zastávajú názor, že najlepšie je počkať a vidieť, ako sa vzťah vyvíja a na základe toho sa rozhodnúť. Hoci je to zriedkavé, občas sa vyskytnú také pracovné situácie, v ktorých to, že sa človek uzdravuje, môže byť použité proti nemu. Sú určité odvetvia, kde sa práca často točí okolo aktivít, kde sa podáva alkohol a kde je pitie veľmi bežné.
V konečnom dôsledku je odhalenie tvojho stavu uzdravovania iným veľmi osobným rozhodnutím a jeho načasovanie závisí od rôznych faktorov. Berúc to do úvahy je potrebné povedať, že tvojou najdôležitejšou prioritou musí byť ochrana tvojho uzdravovania. To znamená dávať pozor na to, aby si sa nedostal do situácie, kde by sa tvoje uzdravovanie mohlo dostať do rizika.
Hoci nikto, kto sa uzdravuje, nie je imúnny voči možnosti zrecidivovať, obzvlášť zraniteľní sú tí, ktorí sú v uzdravovaní novší. Z toho dôvodu povedať ľuďom, s ktorými máš bližší vzťah, že nepiješ alkohol a neberieš iné drogy – radšej skôr ako neskôr – ti pomôže vyhnúť sa mnohým rizikovým situáciám. Dostať sa do blízkeho vzťahu s niekým, kto pravidelne užíva alkohol či iné drogy, obzvlášť v tvojej prítomnosti, ťa stavia do veľkého rizika.
Možno ťa znepokojuje to, ako budú iní reagovať alebo ťa posudzovať, keď im povieš o tom, že sa uzdravuješ. Je to prirodzené. Niektorí ľudia nerozumejú, čo to znamená uzdravovať sa. Môžu ti dávať otázky. Príležitostne môžu byť takéto otázky provokatívne, a môžu mať za cieľ testovať tvoj záväzok uzdravovať sa. No väčšinou ľudia kladú otázky preto, lebo sa úprimne snažia dozvedieť sa viac. Možno budú chcieť vedieť, prečo si si zvolil túto cestu, pretože majú otázku v súvislosti so svojou vlastnou konzumáciou alkoholu či iných drog alebo sa znepokojujú kvôli inému členovi rodiny alebo priateľovi.
Stále viac sa ľudia v uzdravovaní vynárajú z tieňa a zbavujú sa tiaže stigmy, spájajúcej sa so závislosťou. Uzdravovanie sa stáva stále viac bežným a akceptovaným v mainstreamovej spoločnosti. Možno ťa prekvapí, že väčšina ľudí bude tvoje uzdravovanie rešpektovať a akceptuje ho bez problémov.
Čo sa týka toho, ako niekomu povedať, že sa uzdravuješ, existuje niekoľko možností. Vo všeobecnosti je najlepším prístupom byť priamym a povedať to ako fakt: „Uzdravujem sa zo závislosti.“ Ak si v situácii, kde sa podáva alkohol alebo drogy alebo ti ich niekto ponúkne, môžeš jednoducho povedať: „Nie, ďakujem.“ Ak chce ten druhý vedieť, prečo, môžeš jednoducho povedať: „Nepijem (alebo neberiem).“
Iné možnosti sú: „Už som s tým skončil“, „Som na alkohol alergický“ alebo jednoducho „Nemám to rád.“ Je však dôležité vedieť, že tomu druhému nedlhuješ nijaké vysvetlenie a ak mu chceš niečo povedať, je to len a len tvoje rozhodnutie. Podobne ako je to pri iných nových zručnostiach, aj povedať niekomu, že sa uzdravuješ zo závislosti, sa časom a praktizovaním stáva oveľa ľahšie a pohodovejšie.
Copyright 2017 Dan Mager, MSW
https://www.psychologytoday.com/intl/blog/some-assembly-required/201705/what-you-need-know-about-relationships-and-recovery