Štyri spôsoby ako svojho blízkeho podporovať počas jeho recidívy

Keď sa váš blízky začne uzdravovať, je normálne prežívať radosť. No podľa Národného inštitútu zneužívania drog má 30 – 40 percent závislých tendenciu recidivovať. Ak sa to stane vášmu blízkemu, je takisto normálne prežívať sklamanie.

Hoci všetky naše reakcie a situácie môžu byť odlišné, je dôležité mať nástroj, aby ste vedeli ako zvládnuť recidívu spôsobom, ktorý je zdravý pre vaše duševné zdravie a ktorý zároveň podporuje cestu vášho blízkeho k jeho uzdraveniu.

Tu sú štyri veci, na ktoré je potrebné pamätať pri podporovaní vášho blízkeho:

  1. Podporujte ho – podporovať blízkeho počas recidívy nemusí znamenať to, čo si myslíte. Recidíva nie je pozitívna vec, no môže to byť veľmi poučná skúsenosť, keď má človek správne nastavenú myseľ. Takže hoci by sme opätovné užívanie nemali prehliadať, mali by sme sa znova nastaviť tak, aby sme nášho blízkeho povzbudzovali a podporovali v tom, aby upevnil svoje uzdravovanie. Môže sa cítiť znechutený alebo vinný, takže mu vaša podpora na ceste k uzdravovaniu pomôže. Povzbuďte ho, aby uzdravovanie nevnímal ako „všetko alebo nič“ – pripomeňte mu, že bude mať ľahšie aj ťažšie dni. Dôležité je, aby bol procesu uzdravovania oddaný. Pripomeňte mu zdravé zmeny, ktoré ste v jeho živote videli a že recidíva nemusí znamenať dlhodobý návrat k užívaniu. Nenesiete zodpovednosť za to, ako na túto informáciu zareaguje, no keď ho budete naďalej v jeho uzdravovaní podporovať, môže mu to poskytnúť ďalší dôvod, aby to nevzdal.
  2. Vyjadrite svoje znepokojenie – ako ten, čo ho podporuje, máte právo byť úprimný, nahnevaný aj sklamaný. Vaše pocity a znepokojenie sa môžu meniť v závislosti od situácie a histórie jeho závislosti, no dôležité je byť úprimný. Možno sa vám bude svoje znepokojenie vyjadrovať ľahšie na poradenskom sedení alebo s treťou stranou, ktorá je bezpečná a neutrálna. Bez ohľadu na to, ako sa rozhodnete vyjadriť, dôležité je pamätať na to, že emócie sú v poriadku – a je v poriadku, že ich máte. Keď váš blízky bude pracovať na tom, aby sa dostal z recidívy, modelovanie zdravého správania, emócií a úprimnosti mu pomôže v tom, aby ste preňho boli dobrým príkladom. Bez ohľadu na to, čo sa stane, nebudete niesť tiaž recidívy na svojich ramenách a namiesto toho budete žiť transparentne a úprimne – tak, ako to najlepšie viete.
  3. Udržiavajte svoje hranice – to, že svojho blízkeho podporujete neznamená, že potrebujete ignorovať alebo normalizovať recidívu. Keď mu budete prejavovať podporu a úprimnosť, rozmýšľajte, či nie je čas stanoviť hranice. Či to bude znamenať, že na istý čas budete dodržiavať odstup alebo sa budete vyhýbať určitým rozhovorom, témam či situáciám, máte slobodu rozhodovať sa tak, ako to potrebujete, aby ste zostali zdravý a odolný. Pri uvažovaní o stanovení hraníc rozmýšľajte, či by nebolo vhodné pracovať s poradcom či terapeutom, aby vám v tom pomohol. Hoci všetci prežívame emócie, môže byť ťažké nevpustiť ich do každého nášho rozhovoru. Tretia strana vám môže pomôcť držať sa faktov – s láskou a súcitom.
  4. Majte k dispozícii zdroje – váš blízky by sa s recidívou nemal vyrovnávať sám – ani vy nie. Ak zrecidivoval, môže byť veľmi užitočné mať poruke zoznam dostupných zdrojov pomoci. Jeho súčasťou môžu byť liečebné centrá, poradcovia či skupiny AA/NA. Podporovať vášho blízkeho neznamená, že mu musíte dláždiť cestu – poskytnite mu potrebné informácie, no to, aký bude jeho ďalší krok, závisí od neho. A rovnako ako poskytujete zdroje informácií jemu, majte takéto zdroje aj pre seba. Či je to skupina Al-Anon, deň, ktorý venujete starostlivosti o seba alebo rodinná podporná skupina, mať k dispozícii pomoc počas recidívy vášho blízkeho vám môže pomôcť celú situáciu spracovať a nedovoliť, aby vás pohltila.

Pre mnohých ľudí je recidíva súčasťou dlhej cesty uzdravovania, tak nestrácajte nádej. Môže to byť dôležitá skúsenosť, ktorá vášmu blízkemu pomôže, aby vytriezvel natrvalo. No pamätajte, že jeho ďalšie kroky závisia od neho, nie od vás. Vďaka týmto zdrojom ho môžete podporovať spôsobom, ktorý je prejavom vašej lásky a záujmu, no zároveň zostanete úprimný a múdry vo vzťahu k svojmu vlastnému duševnému zdraviu.

https://www.soberrecovery.com/recovery/4-ways-to-support-your-loved-one-through-a-relapse/