Vytriezvieť je takmer ako začať novú prácu. Začneš tým, že si urobíš zoznam vecí, ktoré chceš dosiahnuť vediac, na koho chceš urobiť dojem a robíš všetko najlepšie, len aby si to nepokazil. V určitom zmysle sa dá povedať, že triezvosť je práca. Zostať triezvym si naozaj vyžaduje veľa práce a sú veci, ktoré sa potrebuješ naučiť, aby si zostal na správnej koľaji.
Našťastie zo života ťa nikto nemôže vyhodiť. Zároveň však vieš, že ak svoju triezvosť pokašleš, bude to mať svoje následky. Jeden zo spôsobov, ako sa vo svojom uzdravovaní neodkloniť na nesprávnu cestu, je stanoviť si ciele. Niekedy sa však stane, že sa potkeme, pretože si dáme ciele, ktoré nemusia byť realistické.
1. Pozor na ružové oblaky
Pre tých, ktorí nenavštevujú skupiny Anonymných alkoholikov (AA) alebo ktorí počas týchto stretnutí nepočúvajú, je „ružový oblak“ niečo, čím v programe označujeme prežívanie premáhajúcich pocitov šťastia na začiatku uzdravovania. Keď vytriezvieme, často sme na veľa vecí hrdí, no z toho ružového oblaku môžeme padnúť, keď nastúpi realita a uvedomíme si, že teraz musíme riešiť dôsledky svojich minulých činov z obdobia aktívnej závislosti.
Je dôležité rozpoznať, kedy sa na tom oblaku nachádzaš, pretože toto štádium uzdravovania nemusí byť ten najlepší čas na stanovovanie cieľov. Na začiatku triezvosti si niekedy neuvedomujeme, že toho, čo chceme dosiahnuť, je veľmi veľa. No keď sme na tom ružovom oblaku, máme sklony dávať si ciele, ktoré nemusia byť dosiahnuteľné alebo je ich ťažké dosiahnuť v stanovenom časovom rámci. Najlepší čas na stanovovanie cieľov môže byť po prvom štádiu triezvosti, keď si si už našiel stabilného sponzora, ktorý ťa môže usmerniť, ako z toho oblaku zliezť a upevniť sa v realite.
2. Nečakaj okamžité uspokojenie
Žiaden strach, priatelia – okamžité uspokojenie je niečo, čo vyhľadávajú všetci ľudia, nie iba závislí. (Preto sú také populárne „fastfoody“.) Je to takisto dôvod, prečo som prestala brať pilulky a začala si heroín pichať – aby som eufóriu prežívala ihneď a nie až po 20 minútach.
Bez ohľadu na túto skutočnosť niekedy zabúdame, že veci sa neudejú ihneď. Tejto predstavy sa musíme vzdať. Potrebujeme prestať rozmýšľať spôsobom, že sa môžeme ihneď dostať do eufórie; že keď dáme niečo do záruky, môžeme sa okamžite dostať k peniazom, že ak niečo ukradneme z potravín, môžeme sa ihneď najesť.
Jeden z kľúčových aspektov stanovovania cieľov v uzdravovaní je uvedomenie si, že to môže nejaký čas trvať, kým ich splníme. Niektoré ciele trvajú dlhšie ako druhé, no väčšina tých, čo za niečo stoja, neprinesie okamžité výsledky. Je to pre tvoju triezvosť prospešné, pretože ťa to učí trpezlivosti a pokore. Dosahovanie dlhodobých cieľov môže takisto pozitívne ovplyvniť tvoju sebaúctu; poskytne ti to istotu v tom, že budeš vedieť, že tvoje ciele sú dosiahnuteľné, ak na nich budeš pracovať, hoci to môže trvať dlhšie než si čakal.
3. Mier vysoko, ale nie príliš vysoko
Samozrejme, dotknúť sa hviezd sa môže javiť ako najlepšia rada, no nesmie sa to brať doslovne – iba ak si kozmonaut. Pre dobrý začiatok si urob zoznam všetkých cieľov, ktoré by si chcel dosiahnuť. Keď začneš plánovať, ako každý z nich dosiahneš, je v poriadku niektoré vyškrnúť, keď si uvedomíš, že sa ti to asi nepodarí.
Stanoviť si realistické ciele neznamená, že sa nemáš usilovať o to, čo chceš, ale môže ti to pomôcť uvedomiť si, čo si naozaj schopný urobiť a ako dlho ti to asi bude trvať. Napríklad úspešne dokončiť nejakú skúšku môže byť výborný začiatočný cieľ. No dostať sa späť k päťkarátovému prsteňu, ktorý si ukradol rodičom, nemusí byť veľmi reálne. Ak si ho predal a je príliš drahý, aby si ho kúpil späť alebo sa niekde stratil, je príliš neskoro a tento cieľ nedosiahneš. No ak sa necháš odradiť tým, že nedosiahneš cieľ, ktorý nie je realistický, mohlo by ťa to odradiť od dosiahnutia iných cieľov.
4. Buď hrdý na dosiahnutie drobných cieľov
Keď pri športe dáš gól, zaráta sa ti bod. Spôsob, ako si dal gól, môže byť diskutovaný z rôznych strán, ale na konci sa počíta. Je to podobné s cieľmi, ktoré si dávaš v živote a počas triezvosti. Všetky ciele sú ciele a ak ich splníš, môžeš byť na to hrdý.
V mojom živote sa mi práve podarilo splniť si cieľ – kúpila som si nové auto a takisto si každý deň dávam cieľ, aby som zostala triezva. Jeden z týchto cieľov sa môže javiť ako menší, no v mojich očiach sú obidva rovnako dôležité. Pripomínaj si, že v porovnaní s druhými sa tvoje ciele môžu zdať malé, no v tvojom živote zohrávajú veľkú rolu. Ak je tvojím cieľom prežiť týždeň tak, aby si ušetril 50 dolárov a podarí sa ti to, nemáš dôvod, aby si prežíval čokoľvek iné ako hrdosť.
Stanovovať si ciele je úžasný spôsob ako sa učiť zodpovednosti a ich dosiahnutie ti pomôže prehlbovať ďalšie pozitívne charakteristiky, na ktorých možno potrebuješ pracovať. Nikdy nezabudnem na to, keď mi moji priatelia v AA raz povedali, že nikdy nebudem triezva a pozrite sa na mňa teraz:)
https://www.soberrecovery.com/recovery/making-realistic-goals-in-recovery/