Bez ohľadu na to, či si si dal predsavzatie, že v Novom roku vytriezvieš alebo si si dal iné predsavzatie súvisiace s uzdravovaním, predstava, že máš tento záväzok dodržiavať po celý rok (alebo už navždy), môže byť príliš premáhajúca. Pri závislosti je bežným správaním „všetko alebo nič“, takže keď si nastúpil na cestu uzdravovania, je dôležité neupadnúť do takéhoto extremistického správania.
Tu je návrh, ako zvládnuť svoje novoročné predsavzatia spôsobom, ktorý je vyvážený a ktorým sa skutočne dajú dosiahnuť tvoje ciele:
1. Stanov si míľniky. Hoci sa to môže zdať kontraintuitívne, uzdravovať sa deň po dni neznamená, že nemôžeš mať dlhodobé ciele. Tvoja vízia je jasná: zostať triezvym. Akú máš víziu pre nastávajúci rok? Venuj nejaký čas plánovaniu svojich cieľov. No ak si stanovíš cieľ akým je schudnúť, nájsť si novú prácu či urobiť nápravu, pamätaj, že trvalá zmena si vyžaduje čas. Prvým krokom k úspechu je, aby boli tvoje ciele dosiahnuteľné a realistické. A keď si ich stanovíš, naplánuj si niekoľko míľnikov či malých krôčikov, ktoré ti pomôžu tieto ciele dosiahnúť.
Jedno príslovie hovorí, že Rím nepostavili za jeden deň a ani tvoje predsavzatia sa neuskutočnia od večera do rána. Stanov si ciele na celý rok a urči si dosiahnuteľné míľniky. Vzostupné úspechy ti budú počas tvojej cesty prinášať drobné odmeny.
2. Nezdarom povedz nie. Nezdary si stačí všímať. Keď ide o tvoje novoročné predsavzatia, pamätaj, že podstatou je napredovanie, nie dokonalosť. Veľmi veľa ľudí pri svojom prvom zakopnutí svoje predsavzatia pochová. Ak plánuješ robiť všetko dokonalo, zlyháš. Nerob túto chybu.
Zmeny, ktoré chceš dosiahnuť či ciele, v ktorých chceš uspieť, budú mať svoje výšky a pády, dobré aj zlé dni. Už teraz sa rozhodni, že nič ťa nezastaví, ani zlý deň či dokonca ani zlý mesiac. Ak pracuješ na zmene celkovej životnej dráhy či správania, vždy v tom môžeš pokračovať a vrátiť sa späť na správnu koľaj.
3. Neustále to maj pod kontrolou. Každá skutočná zmena si vyžaduje čas. Ak si myslíš, že to dokážeš do konca januára, pouvažuj o tom. Väčšina ľudí, ktorí v živote dosahujú skutočné zmeny, vie, že je to o zmenách celkového životného štýlu. Pozri sa na svoje predsavzatia zo správnej perspektívy a polož si niekoľko otázok:
- Je to reálne?
- Je to niečo, v čom naozaj môžem pokračovať?
- Je to predsavzatie, do ktorého som zanietený?
- Je to predsavzatie len niečo prechodné alebo je to niečo, na čom mi bude záležať počas celého roka?
Perspektíva ti pomôže lepšie rozumieť tomu, čo máš urobiť ako ďalší krok – jednak pri stanovovaní cieľov a jednak pri zvládaní neúspechov. Perspektíva je tvojim priateľom a je to skutočný bojovník, keď príde na myslenie „všetko alebo nič“.
Snaha o zdravú vyváženosť
Naučiť sa umeniu medzi extrémistickým postojom a postojom „deň po dni“ nie je vždy ľahké, najmä ak je to pre teba nový koncept v živote alebo uzdravovaní. Tvoje novoročné predsavzatia sú úžasnou možnosťou ako zmeniť pohľad na svoje úspechy, ciele a ambície, tak pamätaj, že princípy vyváženosti a perspektívy môžeš používať počas celého roka.
https://www.soberrecovery.com/recovery/3-ways-to-having-a-chance-at-your-new-year-s-resolution-this-year/