Hoci existuje dôkaz, že striedme pitie by mohlo mať nejaké zdravotné benefity, dlhodobé nestriedme pitie a pravidelná konzumácia alkoholu má na mnohé životne dôležité orgány škodlivý účinok – vrátane srdca.
V štúdii, publikovanej v roku 2017 v časopise Journal of the American College of Cardiology, použil tím amerických výskumníkov údaje od viac než 14 miliónov dospelých zameraných na meranie účinkov zneužívania alkoholu na srdce. Jedným z dôležitých zistení bola zvýšená pravdepodobnosť srdcového infarktu. Výskumníci zistili, že nadmerné užívanie alkoholu zvyšuje riziko srdcového infarktu a to aj bez prítomnosti ďalších faktorov, ktoré by mohli spôsobiť vyššiu pravdepodobnosť jeho výskytu.
Podľa Dr. Gregoryho M. Marcusa, riaditeľa klinického výskumu na Kalifornskej univerzite v San Francisku a autora štúdie JACC je „jedno z najprekvapujúcejších zistení, že ľudia, ktorí zneužívali alkohol, mali zvýšené riziko srdcového infarktu.“
Alkohol môže priamo ovplyvniť zdravie srdca mnohými spôsobmi vrátane nasledovného:
Vysoký krvný tlak
Ak si myslíš, že si môžeš dopriať viac, pretože nemáš vysoký tlak, uvažuj. Tvoj tlak sa môže výrazne zvýšiť už z toho, že si dáš každý deň len niekoľko drinkov a nárazové pitie takisto súvisí s rapídnym vzostupom tlaku. Po čase trvalo zvýšený krvný tlak prispieva k zvýšenému riziku mŕtvice, infarktu a zlyhania srdca.
Búšenie srdca
Cítil si niekedy, že tvoje srdce vynechalo, jeho tlkot bol kolísavý alebo strašne rýchly? Toto búšenie srdca (ktoré je niekedy spôsobené nadmerným užívaním kofeínu, úzkosťou, namáhavým cvičením alebo liekmi) je obyčajne neškodné a napraví sa samé. No zároveň môže byť signálom závažnejšej nepravidelnosti známej ako fibrilácia predsiení. Výskumy ukazujú, že u ťažkých pijanov je o 50 percent vyššia pravdepodobnosť, že budú trpieť fibriláciou v porovnaní s ľahkými konzumentmi alebo abstinentmi.
Alkohol narušuje elektrický systém srdca a schopnosť udržiavať jeho stabilný rytmus. Ďalší faktor je ten, že u ťažkých dlhodobých pijanov môže dôjsť k zmenám v srdcovom svale, čo zvyšuje riziko fibrilácie a to aj predtým, než sa prejavia príznaky chronického zlyhávania srdca. V ťažkých prípadoch môže fibrilácia viesť aj k život ohrozujúcej mŕtvici alebo embólii pľúc.
Zlyhanie srdca
Zlyhanie srdca je chronický, progresívny stav, kedy srdcový sval nie je schopný pumpovať dostatok krvi, aby naplnil potreby tela pre výživu a kyslík. To spôsobuje zväčšenie srdca, jeho zhrubnutie alebo stvrdnutie. Pri určitých typoch zlyhania srdca, ktorý je známy ako zlyhanie srdca upchatím, je jedným z hlavných príznakov pribúdanie tekutiny v končatinách a pľúcach.
Pri zlyhaní srdca pacient začína pociťovať extrémnu únavu, dychovú nedostatočnosť a bolestivý kašeľ. Každodenné aktivity, chodenie po schodoch a každodenné povinnosti sa stávajú stále viac ťažké.
Keď je ťažké pitie a zneužívanie alkoholu katalyzátorom pre zlyhanie srdca, lekári tento stav označujú ako alkoholická kardiomyopatia. Toto dokazuje definitívne prepojenie medzi alkoholizmom a ochorením srdca.
Alkoholická kardiomyopatia
Toxická podstata alkoholu poškodzuje a oslabuje srdcový sval a bráni jeho schopnosti efektívne pumpovať krv. Keď nemôže pumpovať dostatok krvi, srdce sa rozširuje, stenčuje a zväčšuje. Nakoniec srdcový sval a krvné cievy môžu prestať správne fungovať kvôli poškodeniu a námahe.
Hoci sú všetky tieto kardiovaskulárne stavy potenciálne ohrozujúce život, alkoholická kardiomyopatia je obzvlášť znepokojujúca u pacientov, ktorí utrpeli závažné (a niekedy nezvratné) poškodenie srdca. Výhliadky a liečba závisia od toho, ako skoro sa choroba rozpozná a od stavu jej napredovania.
Zdravie srdca po závislosti
Keď prestaneš piť a uvedomíš si závažnosť týchto stavov, čo ďalšie môžeš urobiť pre obnovenie zdravia tvojho srdca?
Srdce je odolné, no čím skôr začneš robiť zdravé zmeny, tým lepšie. V pokročilých štádiách ochorenia srdca môže byť nevyhnutná medikamentózna liečba a rehabilitácia. No pre mnohých sú účinnými protilátkami zmeny životného štýlu a zdravé stravovanie, čo môže proti tomuto ochoreniu nielen bojovať, ale ho aj zvrátiť. Existujú spôsoby ako sa o seba starať a napraviť škody spôsobené dlhodobým pitím.
Všetci sa môžeme naučiť ako lepšie zvládať stres v našom každodennom živote. To spolu so zdravým stravovaním a cvičením je silná kombinácia na ceste uzdravovania. Vyhýbaj sa fajčeniu, cukru, spracovaným a slaným jedlám. Dostatok odpočinku je nevyhnutný pre pomoc pri uzdravovaní sa zo stresu spojeného s liečbou srdca. Začni s nenamáhavou cvičebnou rutinou, medituj alebo jednoducho relaxuj v spoločnosti priateľov a rodiny.
Vyhľadávaj zdravé recepty a jedlá ako sú ryby, vlašské orechy, avokádo, ľanové semienka a iné omega-3 mastné kyseliny. V prípade potreby sa poraď so svojím lekárom alebo výživovým poradcom. Jedz viac ovocia a zeleniny bohatej na vlákninu a obmedz mäso a živočíšne produkty; takisto nezabúdaj na primeranú hydratáciu kvôli optimálnej cirkulácii krvi. Udržuj si zdravú hmotnosť a BMI (Body Mass Index). Spolupracuj so svojím lekárom a pravidelne si kontroluj tlak, cukor a prejdi si rodinnú anamnézu v súvislosti s ochoreniami srdca a s tým spojenými rizikami.
Teraz je čas, aby si dal na prvé miesto v živote svoje zdravie a uzdravovanie sa.
https://www.soberrecovery.com/addiction/alcohol-s-effect-on-the-heart/